OK
دفترحقوقی هدی فرخی

طلاق توافقی

:طلاق توافقی

فرایند طلاق همواره فرایندی طولانی است و ممکن است حتی سالها به طول انجامد.همانطور که از اسم طلاق توافقی پیداست به نوعی از طلاق گویند که در آن زوجین برای پایان دادن به مشکلات زناشویی مجبور میشوند تا با هم به توافق برسند که از هم جدا شوند و به اصطلاح طلاق توافقی بگیرند. مراحل جدا شدن در طلاق توافقی به مراتب سریع تر انجام میگیرد و زوجین در خصوص مهریه، حضانت فرزند، ملاقات فرزند،اجرت المثل و نفقه قبل از طلاق با هم توافق میکنند.پس از اینکه زوجین دادخواست خود را به دادگاه ارائه دادند بر اساس محل سکونت زمان دقیقی برای برگزاری جلسه دادگاه تعیین میشود و در آن جلسه زوجین عدم امکان سازش را میبایست به قاضی اثبات کنند. دراین مرحله قاضی زوجین را به مرحله داوری ارجاع میدهد.در داوری دادگاه از زوجین میخواهد از میان خویشاوندان و دوستان خود داورانی را به دادگاه معرفی کنند.در صورت عدم توانایی معرفی هر یک از زوجین دادگاه خود فرد مورد اعتماد را انتخاب میکند.

همچنین دادگاه حکمی را مبنی بر مراجعه زوجین به مشاور مورد اعتماد برای حل مشکلات صادر میکند.مشاور در این مرحله سعی بر مجاب کردن زن و شوهر برای ادامه زندگی و عدم درخواست طلاق و سازش مینماید.در آخر اگر زوجین نتوانستند با یکدیگر سازش کنند و مجددا خواهان طلاق توافقی باشند، مشاور نظر نهایی خود را به طرفین اعلام میکند.

پس از این مرحله زوجین به همراه نظرات کارشناس مجددا به قاضی مراجعه میکنند و و قاضی با طرح سوالات و بررسی دقیق و در صورتی که به هیچ وجه قادر به مجاب کردن زوجین برای انصراف از طلاق نبیند گواهی عدم سازش را صادر میکند و پس از ابطال حق فرجام خواهی توسط زوجین حکم نهایی را صادر میکند.


پس از صدور گواهی عدم سازش زوجین میبایست طی سه ماه با مدارک مورد نیاز به دفتر ثبت ازدواج و طلاق مراجعه کنند در صورت باکره بودن زوجه میبایست این امر را اعلام کرده و گواهی بکارت را از پزشکی قانونی برای تایید اعتراف خود را به همراه داشته باشد در صورت باکره نبودن میبایست زوجه برگه آزمایش خون مبنی بر عدم بارداری را به همراه داشته باشد در این مرحله دفتر ثبت طلاق صیغه طلاق را جاری میکند.


درصورت عدم حضور هر یک از زوجین در این مرحله احضاریه برای آنها صادر میشود و اگر زوجه در محل دادگاه حضور نداشته باشند صیغه طلاق به صورت یک طرفه خوانده میشود. درصورت عدم وجود زوج حتما میبایست زوجه وکالت بلاعزل را به همراه داشته باشد تا امکان طلاق یک طرفه برای وی فراهم باشد.


جهت مشاوره با وکیل خوب طلاق توافقی میتوانید با شماره 09123574655 هدی فرخی وکیل پایه یک دادگستری تماس حاصل نمایید