OK
دفترحقوقی هدی فرخی
در چه زمانی به زن مهریه تعلق نمیگیرد؟|وکیل خوب مهریه

در چه زمانی به زن مهریه تعلق نمیگیرد؟|وکیل خوب مهریه

اگر طلاق، قبل از برقراری رابطه جنسی صورت بگیرد، در این صورت فقط نصف مهریه به زن تعلق می گیرد! (ماده ۱۰۹۲ قانون مدنی) هرگاه عقد ازدواج بین زوجین به هر دلیلی باطل بوده باشد (مثلاً بدون رضایت یکی از زوجین عقد صورت گیرد و یا عقد با زنی که سابقاً شوهر دار بوده و مرد در حالی که او شوهردار بوده یا زن در عده بوده، با وی زنا کرده باشد که در این صورت اگر بعداً عقد کنند، عقدشان باطل است) و همچنین اگر در این صورت بین آنها نزدیکی واقع نشده باشد، زن حق دریافت مهریه ندارد. ( ماده ۱۰۹۸ قانون مدنی) هر گاه به دلیل این نکاح بین زوجین فسخ گردد (مثلاً به دلیل فریب در ازدواج) و بین آنها نزدیکی واقع نشده باشد، به زن هیچ مهریه تعلق نمی گیرد. تنها استثناء آن فسخ به دلیل عنن بودن مرد است یعنی مردی که توانایی عمل زناشویی نداشته باشد که در این صورت با فسخ نکاح، زن مستحق فقط نصف مهریه خواهد بود. (ماده ۱۱۰۱ قانون مدنی)

اگر مهریه ای در عقدنامه مشخص نشده باشد و قبل از برقراری رابطه جنسی، یکی از زوجین فوت کند، به زن هیچ مهریه ای تعلق نمی گیرد. اما اگر رابطه جنسی برقرار شده بود، خانواده زن می‌توانند درخواست مهرالمثل کنند. ( ماده ۱۰۸۸ قانون مدنی)
نکته ۱: خانم در هر شرایطی مثل ناشزه بودن و حتی داشتن رابطه های نامشروع، مستحق تمام مهریه است.
نکته ۲: درصورتی که خانم درخواست طلاق دهد نیز می‌تواند مهریه را بطور کامل دریافت کند.

چنانچه نیاز به مشاوره در خصوص گرفتن مهریه دارید و به دنبال یک وکیل خوب مهریه هستید ، میتوانید با هدی فرخی وکیل پایه یک دادگستری در تماس باشید


1400/12/01
شماره مقاله :1101 تعداد بازديد :731
در چه زمانی به زن مهریه تعلق نمیگیرد؟|وکیل خوب مهریه

درج نظرات مقاله

نويسنده
نظر