یکشنبه, 10 بهمن 1395 ساعت 11:31

اگر دختری در حین عقد باکره نبوده چه باید کرد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
بکارت بکارت هدی فرخی وکیل پایه یک دادگستری

اگر مردی بعد از ازدواج متوجه شود که همسرش قبلاً با مرد دیگری عقد بسته و اکنون باکره نیست، به لحاظ شرعی چه حکمی دارد؟پرسش اگر مردی بعد از یک سال که با دختری ازدواج کرده، الآن متوجه شود که آن دختر، قبلاً با یکی عقد کرده و بکارتش از بین رفته و از او پنهان کرده است، به لحاظ شرعی چه حکمی دارد؟ آیا می‌تواند عقد را فسخ کند؟

 

پاسخ اجمالی

1. صرف عدم وجود پرده بکارت، از موجبات فسخ ازدواج نیست، مگر این‌که ضمن عقد، شرط شده یا عقد مبنی بر آن بوده و یا این امر مورد ارتکاز عرفی بین مردم باشد. لذا، برخی از فقها با قبول این‌که در این موضوع، ارتکاز عرفی بر باکره بودن زن است می‌گویند، در این مورد مرد حق فسخ عقد را دارد. البته این موضوع می‌تواند در جوامع مختلف، متفاوت باشد.

2. بر فرض نداشتن حق فسخ، اگر ثابت شود که زن قبل از ازدواج، بکارت خود را از دست داده است، مرد مى‌تواند تفاوت بین مهر المثل (مهریه‌ای که در عرف برای چنین زنی مرسوم است) و مهر المسمّى (مهریه‌ای که تعیین شده) را کم کند.

3. بر فرض داشتن حق فسخ، اگر این امر پس از دخول انجام شود، زن می‌تواند تمام مهریه تعیین شده را مطالبه کند، ولی اگر قبل از دخول انجام شد، مهریه‌ای به زن تعلق نخواهد گرفت.[

ضمائم:

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:

حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی)

عدم وجود پرده بکارت از موجبات فسخ نیست مگر اینکه در ضمن عقد، شرط شده یا عقد مبنی بر آن واقع شده باشد.

حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی)

اگر بکارت شرط شده باشد مرد حق فسخ دارد.

حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی (مد ظله العالی)

مرد حق فسخ عقد را ندارد.

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی)

مجرد باکره نبودن مجوز فسخ نکاح از جانب زوج نیست ولی اگر شرط بکارت در عقد شده باشد و یا عقد مبنیاً بر باکره

بودن واقع شده باشد می‌تواند عقد را فسخ کند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی)

 در فرض سؤال حق فسخ دارد.

خواندن 21983 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 10 بهمن 1395 ساعت 14:46

هدی فرخی وکیل پایه یک دادگستری

دفتر حقوقی هدی فرخی خدمات حقوقی را در قالب مشاوره حقوقی، مشاوره حقوقی حضوری با وکیل پایه یک دادگستری تهران، ارائه دانش حقوقی، محاسبات حقوقی (محاسبه دیه، محاسبه دیه اعضای بدن، محاسبه مهریه، محاسه ارث، محاسبه تاخیر تادیه دین، محاسبه دیه قتل، محاسبه دیه بر اساس دادنامه)  و اطلاع رسانی به ایرانیان داخل و خارج از ایران ارائه می کند. وکالت موضوعاتی مانند: وکیل کیفری، وکیل خانواده، وکیل انحصاروراثت، وکیل قرارداد، وکیل طلاق، وکیل ملکی، وکیل چک موضوعات مهم موکلین هستند که دفتر حقوقی هدی فرخی به دقت و با اشراف کامل  به آنها ارائه خدمت می کند. دفتر حقوقی هدی فرخی همیشه تلاش کرده است تا با ارزیابی اولیه حقوقی مشکل موکل خودرا بررسی کامل کند، در صورتی که امکان انجام وکالت وجود نداشته باشد، از گرفتن پرونده صرف نظر کرده و از اتلاف هزینه و وقت موکل جلوگیری کند. از دیگر خدمات دفتر حقوقی هدی فرخی، خدمات اداری ثبت شرکت، ثبت برند، تغییرات شرکت می باشد. اگر در جستجوی وکیل خوب و مجرب هستید، با ما تماس بگیرید.

وکیل   , وکیل دادگستری   , وکیل پایه یک  , وکیل خوب  , وکیل دادگستری  , وکیل خوب , وکیل  , وکیل پایه یک  , وکیل پایه یک دادگستری  ,  وکیل خوب در تهران  ,وکیل پایه یک در تهران  , وکیل ملکی   , وکیل ملکی تهران   , طلاق توافقی فوری ,طلاق توافقیوکیل  دعاوی خانواده ,  وکیل در دعاوی حقوقی  ,  وکیل در دعاوی کیفری  ,  وکیل در دعاوی ملکی  , وکیل پایه یک  , وکیل پایه یک در تهران  , وکیل خوب در تهران  , وکیل پایه یک دادگستری  ,  وکیل ملکی تهران  , وکیل پایه یک دادگستری در تهران  , وکیل دادگستری  , وکیل دادگستری مجرب  , وکیل ملکی  , وکیل ملکی در تهران  , وکیل خوب ملکی  , مشاوره خانواده  , طلاق توافقی فوری  , طلاق توافقی  , وکیل خانواده

Lawyer  , iranian lawyer  , vakil dar iran

تلفن: 22919633 021 - 26405691 021

Search