OK
دفترحقوقی هدی فرخی
وکیل پایه یک دادگاه خانواده واقف به امور حقوقی خانواده از جمله: مهریه، مطالبه مهریه از دادگاه، طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج

ازدواجمجددوحقوقهمسران

تعدد زوجات در کشورهای غربی ممنوع و بر خلاف نظم و مقررات عمومی است ولی در ایران و اکثر کشورهای اسلامی ,به پیروی از فقه اسلامی در صورتی که از حد مقرر و متعارف تجاوز نکند,پذیرفته شده است. البته لازم به گوشزد است گرچه برابر قانون و شرع مرد اجازه اختیار همسر دوم را نیز دارد اما این مجوز بی حد و حصر نبوده وازه متضمن شرایطی است و هر یک از زوجین دارای حقوق و وظایفی می باشند که ما به اختصار به آنها می پردازیم:

اولا:مرد نمی تواند زن ,همسر دوم اختیار کند مگر با اجازه دادگاه.

ثانیا:عواملی چون رضایت همسر اول ,عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی ,اعتیاد,ترک زندگی خانوادگی و .....موجب می شوند تا دادگاه به مرد اجازه تجدید فراش و ازدواج مجدد دهد.

پرسش:اگر در عقدنامه شرط شده باشد که در صورت ازدواج مجدد بدون رضایت همسر  اول زن اول ا دادگاه مبادرت به ازدواج کند آیا باز هم حق طلاق دارد؟

پاسخ:اجا زه دادگاه برای ازدواج مجدد لطمه ای به حق همسر اول که ناشی از عقد نکاح و شرطی که به نفع او شده وارد نمی اورد و همسر اول برای مطلقه کردن خود حق دارد از طریق دادگاه اقدام کند.

پرسش: اگر شوهر بدون اجازه دادگاه ازدواج مجدد کند آیا قابل مجازات است؟

پاسخ:دفاتر ازدواج حق ندارند تا بدون حکم دادگاه ازدواج مجدد را به ثبت برسانند از طرفی عدم ثبت واقعه ازدواج جرم محسوب می شود و مرتکب به حبس تا یکسال محکوم خواهد شد.

پرسش : مرد برای ازدواج مجدد چه اقدامات قانونی باید انجام دهد؟

پاسخ:متقاضی ازدواج مجدد باید دادخواستی به طرفیت همسر اول خود تنظیم کند و در آن خطاب به دادگاه دلایل و علل تقاضای خود را بیاورد. دادگاه نیز با انجام اقدامات ضروری و تحقیق از زن اول و پس از احراز توانایی مالی مرد و اجرای عدالت بین همسران به شوهر اجازه ازدواج مجدد می دهد و الا با درخواست او مخالفت خواهد کرد.

پرسش:هر گاه مردی با کسب اجازه از دادگاه تاهل مجدد اختیار کند ولی ازدواج وی با مرگ یا جدایی خاتمه یابد , آیا برای اختیار همسر دیگر نیاز به کسب اجازه مجدد دارد؟

پاسخ:اعتبار اجازه نامه صادره از سوی دادگاه تنها برای اتخاذ یک همسر می باشد و در صورت هرگونه جدایی یا فوت زوجه دوم فرد برای ازدواج  نیازبه کسب اجازه مجدد از دادگاه ذی صلاح 

در صورت هر گونه مشاوره حقوقی از قبیل دعاوی خانواده. حقوقی . کیفری.تعزیرات.گمرکی. با هدی فرخی وکیل پایه یک دادگستری تماس نمایید.

وکیل پایه یک دادگاه خانواده واقف به امور حقوقی خانواده از جمله: مهریه، مطالبه مهریه از دادگاه، طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و زوجه، امور نفقه، شرط نصف دارایی، فسخ نکاح و الزام به تمکین، اعسار از پرداخت مهریه، حضانت، رجوه، عده، نامزدی و خسارت­های برهم زدن آن، شروط ضمن عقد، اذن پدر در ازدواج، جهیزیه، ازدواج دائم یا موقت و صیغه، ازدواج مجدد، اجرت المثل دوران زوجیت، اهدای جنین، حضانت فرزندان و … باشد و مشکلات بین زوج و زوجه را حل و فصل نماید. البته باید توجه داشته باشید تمامی وکلا می­توانند وکالت همه پرونده­های حقوقی رابه عهده گیرند، ولی وکیلی که به عنوان وکیل پایه یک دادگاه خانواده شناخته می­شود، تسلط و آشنایی بیشتری با مسائل و امور خانواده دارد.

یک وکیل پایه یک دادگاه خانواده با مطالعه کامل پرونده و بررسی تمام جوانب، اول سعی در برقراری صلح و سازش بین زوجین می­کند و اگر این صحیح پرونده را در کمترین زمان ممکن و با بهترین نتیجه به پایان می ­رساند.امکان وجود نداشته باشد با ارائه مشاوره ه­ای 


1399/11/11
شماره مقاله :1092 تعداد بازديد :270
وکیل پایه یک دادگاه خانواده واقف به امور حقوقی خانواده از جمله: مهریه، مطالبه مهریه از دادگاه، طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج

درج نظرات مقاله

نويسنده
نظر